Onboarding – telemarketing og gadehvervning

Introduktion til Onboarding (telemarketing og gadehvervning)

Senest redigeret:

Der er mange scenarier, hvor der kan være brug for at hjælpe donor i gang eller godt videre. Hverver du medlemmer/faste støtter i telefonen, på gaden eller som door2door, er der brug for såkaldt assisteret onboarding.

Det samme gør sig gældende, hvis du senere skal opdatere eller ændre på en eksisterende aftale. Det kan være opgradering af aftalen til et større beløb eller ændre frekvens, men det kan også blot være opdatering af betalingsmidlet, hvis det eksisterende fejler.

I alle scenarier kan du med fordel bruge modulet Onboarding. Det giver et bedre flow både for donor og for den medarbejder, som står for dialogen med donor, og imødekommer den eventuelle usikkerhed der kan være ved at udlevere data i telefonen. Du kan bruge Onboarding både som internt værktøj til telemarketing og/eller donorservice, og i samarbejde med eksterne bureauer. 

Vil du hellere se og lytte end læse? Så se videoen her >

Er du nysgerrig på, hvordan løsningen ser ud for phoner og donor? Så se med her >

Introduktion til Onboardings komponenter

Onboarding er bygget ud fra et fundraising-perspektiv. Det betyder, at det er bygget som komponenter, der tilsammen giver dig fuld fleksibilitet og kontrol. Målet er, at du nemt kan teste og optimere dine processer, så samtalen med donor får mest mulig værdi for jer.

Grundstenen i enhver Onboarding-kampagne er workflowet. Her bestemmer du, om der skal oprettes nye aftaler eller ændres i eksisterende. Med workflowet definerer du, præcis hvad bureauet (internt eller eksternt) må gøre på dine vegne, og hvilke data, der skal opsamles. Med komponenterne Campaigns og Agencies kan du nemt genbruge workflows til flere formål. Du kan fx bruge det samme workflow til to forskellige bureauer ved blot at oprette forskellige kampagner (Campaigns) med samme workflow, eller genbruge sidste års opgraderingsworkflow med en ny kampagne.

Modulerne Sessions og Leads giver dig et overblik over udfaldet af hver kampagne, hvor sessions er alle startede flows, mens Leads kun viser succesfulde sessioner. Et Lead kan altså godt optræde i flere sessioner.

Du finder modulet Onboarding i hovedmenuen, som ligger i venstre side. Herfra kan du nemt tilgå de forskellige komponenter, som sammen udgør en Onboarding kampagne:

Onboarding.png

 

App'en onboarding.onlinefundraising.dk

For dit agency vil adgangen til modulet Onboarding være anderledes. Her er formålet dels at minimere adgangen til data og øvrige moduler, dels sikre at et agency med flere OnlineFundraising-kunder nemt kan få en samlet tilgang. Derfor tilbyder vi dem at bruge web-app'en Onboarding, som de logger på via onboarding.onlinefundraising.dk 

Bruger du fx flere telemarketing-bureauer, vil de altså kun kunne se egne kampagner, sessioner og leads, mens workflows er synlige på tværs. 

Fra applikationen kan de også selv styre nye brugere, som altså ikke får adgang til jeres OnlineFundraising-instans, men kun denne applikation. 

Onboarding-app.png 

Se her, hvordan du tilføjer dit bureau (telemarketing eller gadehvervning) til Onboarding >

 

Video: Introduktion til Onboarding

I videoen nedenfor giver Stephan en introduktion til modulet Onboarding, som også beskriver sammenhængen mellem data fra CRM og nye aftaler/ændringer til eksisterende. 

Flowet for phoner og donor

Hvordan ser det ud for phoner og donor, når Onboarding bruges? Det kan du se et eksempel på nedenfor, hvor Stephan gennemgår et workflow vist fra både phoner og donor.

 

 

Var denne artikel en hjælp?

0 ud af 0 fandt dette nyttigt